امتحان GRE (جی ار ای)

امتحان GRE (جی ار ای)

آشنایی با آزمون GRE در صورتی که قصد ادامه تحصیل در آمریکا را داشته باشید حتما می دانید که یکی از مهمترین مدارک مورد نیاز برای اپلای کردن در مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری، نمره آزمون GRE است. حتی برخی از دانشگاه های کانادا نیز برای پذیرش دانشجویان بین المللی، نمره این امتحان را از متقاضیان درخواست می کنند. در ادامه این مطلب با این آزمون بین المللی مهم بیشتر آشنا خواهیم شد.

انواع آزمون GRE

 

امتحان GRE در دو نوع Subject و General برگزار می شود که در مواردی با یکدیگر متفاوت هستند.

آزمون Subject

این آزمون مختص رشته هایی نظیر روان شناسی، ادبیات انگلیسی، زیست شناسی، فیزیک، شیمی و ریاضی می باشد. امتحان GRE سابجکت دارای 100 سوال 5 گزینه ای با نمره منفی است. این امتحان تنها 3 مرتبه در سال، توسط سازمان سنجش و به صورت کتبی برگزار می گردد.

آزمون General

آزمون GRE جنرال شناخته شده ترین نوع GRE است. این امتحان از سه بخش استدلال کمی و ریاضیات، استدلال کیفی و درک زبانی تشکیل شده است. تعداد سوالات، نمره و زمان پاسخگویی به پرسش های هر بخش به شرح زیر است: استدلال کمی و ریاضیات: دو سری سوال 25 تایی-130 تا 170 نمره- دو پارت 35 دقیقه ای استدلال کیفی و درک زبانی: دو سری سوال 5 گزینه ای- 130 تا 170 نمره- 30 دقیقه بخش نوشتاری تحلیلی: بخش Isue 45 دقیقه – بخش Argument 30 دقیقه- تا 6 نمره (کسب نمره 4 در بخش نوشتاری بسیار عالی است) آزمون نوع جنرال برخلاف سابجکت، نمره منفی ندارد. این آزمون هر هفته در موسسات معتبر، به صورت کامپیوتری در حال برگزاری است. در نظر داشته باشید که نتایج امتحان GRE حدود 10 الی 15 روز پس از امتحان اعلام خواهد شد.

 

GRE در ایران

خوشبختانه آزمون GRE نیز ماننده امتحان آیلتس در ایران برگزار می گردد و برای شرکت در این امتحان نیازی به صرف هزینه زیاد برای سفر به خارج از کشور نخواهید داشت. اما باید هزینه شرکت در آزمون که در زمان نوشته شدن این مطلب 205 لار آمریکا است از طریق مستر ارت یا موسسات پرداخت ارز، واریز نمایید.

تا کنون در ایران 9 مرکز رسمی و معتبر برای آزمون GRE معرفی شده اند که اسامی آن ها به شرح زیر است:

1) سازمان سنجش

2) موسسه آموزشی امیربهادر

3) موسسه آموزشی معرفت

4) موسسه فرهنگی علامه سخن

5) دانشگاه ارومیه

6) دانشگاه صنعتی اصفهان

7) دانشگاه شیراز

8) دانشگاه شمال در آمل

9) مجتمع آموزشی گسترش انفورماتیک زنجان

GRE test and class in iranbritish