آزمون PTE

آزمون PTE

آزمون pte (پی تی ای)چیست؟

آزمون pte یا Pearson Language Test of English یکی از امتحانات بسیار معتبر زبان انگلیسی است که توسط موسسه Pearson برگزار می شود. این امتحان نیز همانند آزمون آیلتس و تافل، نمایش دهنده توانایی شما در فهم و برقراری ارتباط به این زبان است.

اگرچه این آزمون در بسیاری از کشورها دارای اعتبار است، معمولا از نتایج آن برای مهاجرت یا ادامه تحصیل در کشورهای اروپایی و استرالیا استفاده می شود. آزمون PTE در ایران تقریبا 4 الی 5 سالی است که جای خود را بین داوطلبان زبان بازکرده و علاقه مندان زیادی پیدا کرده است.

از این رو مرکز ایران بریتانیا با بهره گیری از اساتید برجسته که خود به صورت اختصاصی در این آزمون فعالیت میکنند تمامی تکنیک ها و روش های آین آزمون را به دانش پژوهان نشان میدهند.

بخش های اصلی آزمونpte ( پی تی ای )

درست مانند آزمون آیلتس و تافل، امتحان pte نیز از 4 مهارت اصلی شنیدن، صحبت کردن، خواندن و نوشتن تشکیل شده است. البته مهارت های جانبی دیگری از جمله واژگان، گرامر، تلفظ، درستی املای لغات، روانی و تسلط در بیان و... نیز بر نمره هریک از این 4 بخش تاثیر گذار خواهد بود.

که تاثر هر بخش بر نمره کلی را در قسمت پایانی این مقاله به صورت یک جدول دسته بندی شده ملاحظه خواهید کرد. متحان pte دارای سه نوع آکادمیک، جنرال و Young Learners PTE است که شیوه برگزاری و تصحیح هریک متفاوت است.

pte test learning pte in iranbritish  class

انواع آزمون pte

آکادمیک: در نوع آکادمیک به بخش نوشتن و صحبت کردن بین 77 تا 93 دقیقه زمان اختصاص داده می شود و داوطلب باید قادر به معرفی خود، روخوانی متن، توصیف تصویر و خلاصه یا تکرار کردن جملات باشد. در بخش خواندن داوطلب آزمون باید طی 31 الی 40 دقیقه به سوالات چهار گزینه ای پاسخ دهد و در نهایت در بخش شنیدن باید به تعدادی سوال چند گزینه ای پاسخ داده، جاهای خالی را پر کرده و عبارت های نا درست را شناسایی و حذف کند.

جنرال: آزمون pte جنرال شامل دو بخش است. در بخش اول خواندن، نوشتن و شنیدن ورد ارزیابی قرار می گیرد و در بخش دوم توانایی صحبت کردن شخص توسط یک بازرس مورد آزمایش قرار می گیرد. برای اولین بار در ایران مرکز ایران بریتانیا شروع به برگزاری آزمون ماک PTE با کیفیت اصلی و تطبیق بسیار بالا با آزمون اصلی کرده که هر علاقه مندی برای محک زدن خود و سنجش دانش خود در آزمون PTE میتواند با هزینه بسیار کم در این آزمون شرکت کرده و نقاط ضعف و قوت خود را متوجه شود.

Young Learners PTE:

مخصوص کودکان 6 تا 13 ساله بوده و بر توانایی آن ها در استفاده از زبان انگلیسی در موقعیت های مختلف تاکید دارد. این آزمون هم در راستا آزمون PTE سنجشی است که فقط در مراکز کمی برگزار می شود و برای سنجش زبان کودکانی و نوجوانانی که قصد تحصیل در مراکز دولتی و همچنین شرکت در کالج را دارند شرط نیاز می باشد.

<

محاسبه نمره pte

در آزمون pte برای هر مهارت نمره ای از 10 تا 90 درنظر گرفته شده است. نمره کل آزمون شما هم به صورت میانگینی از نمره های کسب شده در 4 مهارت شما خواهد بود.

The difference between IELTS and PTE test

 

مقایسه آزمون pte و آیلتس

اگرچه هر دو آزمون آیلتس و pte دارای اعتبار جهانی هستند و حتی در برخی موارد بسیار شبیه یکدیگرند، اما دارای چندین تفاوت اساسی نیز می باشند:  عمده ترین تفاوت آزمون pte و آیلتس آن است که pte به صورت آنلاین و آیلتس به شکل کاغذی انجام می شود. همچنین ثبت نام در این امتحان نسبت به تافل و آیلتس ارزان تر است.  یکی دیگر از تفاوت های آزمون آیلتس و pte آن است که در امتحان آیلتس نمره هر بخش به صورت کاملا مستقل محاسبه می شود.

اما در مورد pte محاسبه نمرات مهارت ها اندکی متفاوت است و مهارت ها به صورت ترکیبی ارزیابی می شوند. اگر برای دریافت نتیجه آزمون خود عجله دارید، بهتر است pte را انتخاب کنید. زیرا نتیجه امتحان آیلتس طی 13 روز و نتیجه آزمون pte طی 5 روز کاری اعلام می شود.

 یک نکته مهم که در هنگام انتخاب میان pte و آیلتس باید در نظر داشته باشید آن است که منابع مطالعه pte بسیار اندک و محدود به نمونه های موجود در سایت است. اما برای آیلتس منابع مطالعاتی و تمرینی بسیار متنوعی وجود دارد. • از دیگر تفاوت های مهم آزمون آیلتس و pte سیستم تصحیح این دو امتحان است.

همانطور که می دانید در امتحان آیلتس موارد امتحانی توسط نیروهای انسانی نمره دهی می شوند که همین امر می تواند موجب بروز خطا در تصحیح شود. اما آزمون pte همانند تافل به صورت کامپیوتری انجام می شود و در تصحیح پاسخ ها خطای انسانی اتفاق نخواهد افتاد.  تفاوت دیگری که باعث محبوبیت بیشتر امتحان آیلتس نسبت به pte شده است، برگزاری این آزمون در ایران است.

در حالی که برای شرکت در آزمون pte باید به کشور دیگری که در ادامه توضیح خواهیم داد سفر کنید. آزمون pte در ایران امتحان pte در نمایندگی های رسمی موسسه Pearson برگزار می شود تا اعتبار آن زیر سوال نرود. متاسفانه این موسسه هنوز در کشور ما نمایندگی رسمی ندارد.

اما می توانید برای شرکت در این امتحان به یکی از کشورهای همسایه یا نزدیک ایران، مانند ترکیه، امارات، آذربایجان، عراق، عمان، اردن، عربستان سعودی و مصر سفر نمایید. در نظر داشته باشید که هزینه ثبت نام این آزمون را باید به صورت اینترنتی و پیش از امتحان پرداخت نمایید. در صورتی که مستر کارت داشته باشید، می توانید خودتان پرداخت را انجام دهید.

در غیر این صورت راحت ترین کار استفاده از خدمات شرکت های پرداخت ارز است.